15-03-2024 17:08

Τοπική Γυναικών ΕΣΠΕΔΑ: Στο +7 ο πρωτοπόρος Κελεός, ήττα για τον δεύτερο Άλιμο, αγωνία για τα πλέι άουτ

Με +7 βαθμούς θα ξεκινήσει ο Κελεός, τα πλέι οφ της Τοπικής Γυναικών ΕΣΠΕΔΑ, καθώς για την 21η και προτελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου, νίκησε εκτός έδρας την Άμιλλα ενώ ο ‘Αλιμος ηττήθηκε από το Περιστέρι.

Συγκεκτιμένα ο πρωτοπόρος Κελεός αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-1σετ από την Άμιλλα, αντέδρασε, κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2 και έστειλε το παιχνίδι στο τάι μπρέικ όπου επικράτησε με 9-15. Με το δίποντο αυτό η πρωτοπόρος και νεοφώτιστη ομάδα της Ελευσίνας ανέβηκε στους 57 βαθμούς και απέκτησε πλεονέκτημα επτά πόντων στη διαδικασία των πλέι οφ τα οποία θα ακολουθήσουν. Από την άλλη η γηπεδούχος ‘Αμιλλα που παρέμεινε με άνεση στην κατηγορία εξακολούθησε να βρίσκεται σταθερά στην πέμπτη θέση.

‘Άλλη μια ήττα για τον δεύτερο Άλιμο, ο οποίος έχασε με 3-1 από το Περιστέρι και έμεινε στους 50 βαθμούς. Συνολικά ήταν η τέταρτη φετινή για τον δεύτερο της βαθμολογίας , ο οποίος έχασε πολύ έδαφος και θα μπεί στα πλέι όφ με -7 από τον Κελεό. Οι νικήτριες με το τρίποντο αυτό είναι οριστικά έκτες αφου δεν κινδυνεύουν από καμία άλλη ομάδα. Στα πέντε σετ κρίθηκε η συναρπαστική μονομαχία τετράδας για Άρη Αμφιάλης και Δραπεσώνα.

Οι γηπεδούχες πήραν προβάδισμα με 2-0 (26-24, 25-19), αλλα η συνέχεια ανήκε στην ομάδα του Γιάννη Πλίθη που με εκπληκτική ανατροπή κατέκτησε τα τρία επόμενα σετ με 21-25, 17-25, 10-15 και απέδρασε με 2-3.

Με το δίποντο αυτό η Δραπετσώνα παρέμεινε τρίτη με 46 βαθμούς και στο +8 (38β) από τον τέταρτο Άρη Αμφιάλης που για πολλοστή φορά έφτασε παιχνίδι του στο τάι μπρέικ.

Μεγάλο τρίποντο και σοβαρό προβάδισμα αποφυγής των πλέι άουτ, απέκτησε η ΑΕ Ρέντη που νίκησε σε κρίσιμο ματς το Αίολου με 3-1 και ανέβηκε στην έβδομη θέση και στους 24 πόντους, μια αγωνιστική πριν το φινάλε. Η ηττημένη ομάδα του Ταύρου έμεινε στην 9η θέση που σημαίνει πλέι άουτ και στο -2, όπου ισοβαθμεί στους 22 πόντους με τον Μ.Ε.Λ.Α.Σ Αγ. Ελευθέριο και συνεχίζει να αγωνιά για την τελική θέση που θα πάρει.

Οδυνηρή εντός έδρας ήττα για τον Μ.Ε.Λ.Α.Σ Αγ. Ελευθέριο με 1-3 από τον γειτονικό Οδυσσέα. Για την ουραγό ομάδα της Αγ. Βαρβάρας που έδειξε ότι έχει σφυγμό

Οι γηπεδούχες πήραν προβάδισμα με 2-0 (26-24, 25-19), αλλα η συνέχεια ανήκε στην ομάδα του Γιάννη Πλίθη που με εκπληκτική ανατροπή κατέκτησε τα τρία επόμενα σετ με 21-25, 17-25, 10-15 και απέδρασε με 2-3. Με το δίποντο αυτό η Δραπετσώνα παρέμεινε τρίτη με 46 βαθμούς και στο +8 (38β) από τον τέταρτο Άρη Αμφιάλης που για πολλοστή φορά έφτασε παιχνίδι του στο τάι μπρέικ.

Μεγάλο τρίποντο και σοβαρό προβάδισμα αποφυγής των πλέι άουτ, απέκτησε η ΑΕ Ρέντη που νίκησε σε κρίσιμο ματς το Αίολου με 3-1 και ανέβηκε στην έβδομη θέση και στους 24 πόντους, μια αγωνιστική πριν το φινάλε.

Η ηττημένη ομάδα του Ταύρου έμεινε στην 9η θέση που σημαίνει πλέι άουτ και στο -2, όπου ισοβαθμεί στους 22 πόντους με τον Μ.Ε.Λ.Α.Σ Αγ. Ελευθέριο και συνεχίζει να αγωνιά για την τελική θέση που θα πάρει.

Οδυνηρή εντός έδρας ήττα για τον Μ.Ε.Λ.Α.Σ Αγ. Ελευθέριο με 1-3 από τον γειτονικό Οδυσσέα. Για την ουραγό ομάδα της Αγ. Βαρβάρας που έδειξε ότι έχει σφυγμό τον τελευταίο διάστημα, ήταν η δεύτερη σερί νίκη που την έφερε στους 13 βαθμούς,

Οι γηπεδούχες παρέμειναν στην 8η θέση με καλύτερη ισοβαθμία (22 β) από τον Αίολο, αλλα εχουν δύσκολή έξοδο την τελευταία αγωνιστική, καθώς θα αγωνιστούν σε ντέρμπι στο Χαϊδάρι με τον Ιπποκράτη που έχει 20 βαθμούς, ενώ ο Αίολος θα υποδεχτεί σον Ταύρο σε καθοριστικο ματς τον 10ο Φοίνικα που έχει επίσης 20 πόντους.

Τέλος στο ντέρμπι των θέσεων για πλέι άουτ ο Ιπποκράτης νίκησε με 0-3 στον Πειραιά τον Φοίνικα, πήρε «χρυσό» τρίποντο που τον έφερε στους 20 βαθμούς και ελπίζει σε νέα νίκη με τον Μ.Ε.Λ.Α.Σ Αγ. Ελευθέριο που θα τον ανεβάσει σε πολύ πιο πλεονεκτική θέση.

Τα αποτελέσματα της 21ης αγωνιστικής

AΠΣ Άμιλα- ΑΟ Κελεός 2-3 (14 - 25 (1), 28 - 26 (2), 25 - 19 (3), 17 - 25 (4), 9 - 15 (5)

ΑΠΣ Άρης Αμφιάλης- ΔΑΣ Δραπετσώνα 2-3 (26 - 24 (1), 25 - 19 (2), 21 - 25 (3), 17 - 25 (4), 10 - 15 (5)

ΑΣ Περιστέρι – ‘Αλιμος 3-1 (16 - 25 (1), 25 - 22 (2), 26 - 24 (3), 25 - 23 (4)

Μ.Ε.Λ.Α.Σ Αγ. Ελευθέριος -Οδυσσέας Αγ. Βαρβάρας 1-3 (14 - 25 (1), 13 - 25 (2), 25 - 17 (3), 20 - 25 (4)

Φοίνικας –ΑΣΟ Ιπποκράτης 0-3 (9 - 25 (1), 14 - 25 (2), 10 - 25 (3)

ΑΕ Ρέντη- Αίολος Ταύρος 3-1 (25 - 23 (1), 25 - 12 (2), 24 - 26 (3), 25 - 19 (4)